26 May 2024

Wszystko na temat transportu w naszym kraju!

Prowadzenie firmy transportowej wiąże się z wieloma obowiązkami, które ciążą na przedsiębiorcy. Obowiązków tych przybywa szczególnie wtedy, gdy właściciel firmy decyduje się zatrudnić pracowników. W takiej sytuacji musi on prowadzić ewidencję czasu ich pracy, aby mieć kontrolę nad tym, ile czasu w danym okresie pracownik spędza na stanowisku pracy, realizując wyznaczone mu zadania.

Prowadząc ewidencję czasu pracy kierowców w firmie transportowej, można dokładnie kontrolować to, jakie wynagrodzenie należy im się za wykonaną pracę. Jest to bardzo ważna kwestia, o którą powinien zadbać każdy właściciel firmy transportowej i nie tylko. Ewidencję czasu pracy kierowców można prowadzić w różnych formach m.in. także w okresie rocznym. Jednak aby robić to w odpowiedni sposób, trzeba wiedzieć, co powinna zawierać taka ewidencja, jak należy ją wypełnić, czy jest to obowiązkowe i gdzie zdobyć wiedzę i umiejętności, które pomogą w realizacji tego zadania.

Co powinna zawierać roczna ewidencja czasu pracy kierowcy?

Prowadzenie rocznej ewidencji czasu pracy kierowców wymaga dokładnej znajomości przepisów i wymagań co do tego, w jaki sposób należy prowadzić taką ewidencję i co musi się w niej znaleźć. Ewidencja czasu pracy powinna zawierać takie informacje jak:

  • Liczba przepracowanych godzin oraz godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy
  • Liczba godzin przepracowanych w porze nocnej
  • Liczba godzin nadliczbowych
  • Liczba godzin dyżuru oraz godzin rozpoczęcie i zakończenia tego dyżuru, ze wskazaniem miejsca jego pełnienia
  • Dni wolne od pracy, ze wskazaniem tytułu ich udzielenia
  • Ustawowe zwolnienia od pracy, ze wskazaniem podstawy prawnej i określeniem ich wymiaru
  • Inne usprawiedliwione nieobecności w pracy, ze wskazaniem ich rodzaju i wymiaru
  • Nieusprawiedliwione nieobecności w pracy, z oznaczeniem ich wymiaru

Prowadząc roczną ewidencję czasu pracy kierowców w firmie, trzeba pamiętać o tym, że jest to spora odpowiedzialność. Należy więc prowadzić całą dokumentację w  dokładny i prawidłowy sposób, aby unikać błędów i różnego rodzaju niezgodności, które mógłby być przyczyną poważnych problemów i konsekwencji, czasami nawet prawnych.

Czy prowadzenie rocznej ewidencji czasu pracy kierowców jest obowiązkowe?

Prowadzenie ewidencji czasu pracy to obowiązek każdego pracodawcy, który zatrudnia w swojej firmie pracowników. Odnosić się to zarówno do branży transportowej jak i wszystkich innych działalności. Dzięki temu procesowi możliwe jest zapisywanie i kontrolowanie czasu pracy kierowców i na podstawie tych danych określanie wynagrodzenia, jakie przysługuje poszczególnym kierowcą za wykonaną przez nich pracę.

Prawo nakłada obowiązek prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowców na przedsiębiorców, jednak nie narzuca żadnego ściśle określonego okresu, jaki ma ona obejmować. Z tego względu prowadzenie rocznej ewidencji czasu pracy kierowców nie jest obowiązkowe, ponieważ może to być również krótszy okres obejmujący np. jeden miesiąc.

Warto więc pamiętać, że samo prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowców jest obowiązkowe, ale to jaki termin będzie ono obejmowało, zależy od decyzji danego pracodawcy.

Gdzie nauczyć się przygotowywania rocznej ewidencji czasu pracy kierowców?

Prowadzenie rocznej ewidencji czasu pracy kierowców to nie łatwe zadanie, ponieważ wymaga ono sporej wiedzy, umiejętności, doświadczenia oraz bycia na bieżąco z aktualnie obowiązującymi przepisami. Warto także pamiętać o tym, że jest to bardzo odpowiedzialne zadanie, ponieważ to od osoby, która prowadzi w danej firmie ewidencję czasu pracy kierowców, będzie zależało to, czy ich czas pracy będzie się zgadzał ze stanem faktycznym i to, jakie wynagrodzenie dostaną. Z tego względu odpowiednie kwalifikacje zawodowe przed objęciem tego stanowiska pracy są niezbędne.

Chcąc uzyskać wiedzę, umiejętności i doświadczenie można oczywiście próbować nauczyć się wszystkiego samodzielnie, ale jest to zazwyczaj bardzo trudne, a czasami nawet niemożliwe. Z tego względu znakomitym rozwiązaniem jest zapisanie się na kurs z rozliczania czasu pracy kierowców, który stworzony jest specjalnie z myślą o osobach, które potrzebują dokształcić się w tym temacie. Realizując ten kurs, można dowiedzieć się wielu istotnych rzeczy, które z pewnością przydadzą się podczas pracy i sprawią, że prowadzenie rocznej ewidencji czasu pracy kierowców będzie przebiegało bezproblemowo i sprawnie.

Usługi

Historia Transportu:

Środek transportu Prędkość km/h Dystans dzienny
Pieszo 3-4 20-25
Wozem 4-6 25-30
Dyliżansem 15-18 60-70
W kawalkadzie magnackiej 25-30

Obecnie transport to przede wszystkim droga powietrzna - kiedy mówimy o transporcie pasażerskim, natomiast kiedy mówimy o transporcie towarów, który jest wyjątkowo efekty, należy wspomnieć o coraz popularniejszym transporcie morskim, który przede wszystkim w krajach azjatyckich rozwija się niezwykle dynamicznie.

Partner merytoryczny

Obsluga przedsiębiorstw transportowych

Mawo Group to kompleksowa obsługa firm transportowych w zakresie księgowości, kadr, pomocy prawnej, wsparcie IT i unikalnego Numeru Alarmowego.